2021 TROPICAL 7s TEAM ROSTERS

Over 170 players and 30+ Coaches and Support Staff are traveling to Orlando, FL for the 2021 Tropical 7s Rugby Tournament, being held April 2-3, 2021. This promises to be an amazing event for the Panther Rugby Academy, it's players and supporters, with top caliber rugby and cherished memories to be had by all.

Visit www.tropical7s.com for event details. 

  • U23 Men
    Coach: Gary Anderson

    Isaac Bales  - Louisville, KY

    Noah Brown – Osceola, IN

    Kai Carlberg – Lexington, KY

    Will Chevalier – Bloomington, IN

    Tyrese Lewis – Parkville, MO

    Colby Pearl – Murfreesboro, TN

    Isaiah Rademacher – Lexington, KY

    Caleb Strum – Marshall, VA

    Peyton Wall – Leo-Cedarville, IN

    Campbell Robinson –  Roswell, GA

    Jacob Goeppner – Austin, TX

    Jack Bradfield – Lakewood, OH

    Joey Backe – Naperville, IL

  • Panther7s White - U18 Boys
    Coach: Warren Taylor, Greenville, SC

    Ian Bullock – Germantown, TN
    Cole Frank – Mount Pleasant, SC
    Ethan Garza – Simpsonville, SC
    Marquette Hayes – Knoxville, TN
    Sacha Martiny – Franklin, TN
    Michael McWilliams – Nolensville, TN
    Eric Morgan, Jr – Lexington, SC
    Maximos Ponce - Franklin, TN
    Vladsislav Sotnikov - Marietta, GA
    Maxwell Tingom - Greenville, SC
    Quinn Vorster – Mt. Pleasant, SC
    Parker Wall – Leo, IN

     

  • Panther7s Blue - U18 Boys

    Coach: Andy Thomas, NC

    Nahuel Wingord – Durham, NC
    Jalen Webster – Raleigh, NC
    Christopher Newcomb - Raleigh, NC
    Jack Netherland - Raleigh, NC
    Kyle Hodges - Raleigh, NC
    Elijah Webster - Raleigh, NC
    Myles Johnson – Jacksonville, FL
    Ellis Davis – Jacksonville, FL
    Aaron Faison – Jacksonville, FL
    Jett Ortiz – Orange Park, FL
    Kaden Rivera – Archer Lodge, NC
    Richard Wofford, Atlanta, GA
    Joan Jauregui – Hollywood, FL

  • Panther7s Gold - U18 Boys

    Coach: Mark Patterson, Boynton Beach, FL

    Asst Coach: Brian Silkwood, Hendersonville, TN 

    Wolali Ahlijah – Wellington, FL
    Logan Ballinger – Delray Beach, FL
    Jake Houd – Wellington, FL
    Jaxson Patterson – Boynton Beach, FL
    Presley Sayavong, Weston, FL
    Cort Schmidlin – Smithfield, NC
    Jacob Siler – Marietta, GA
    Grant Silkwood – Hendersonville, TN
    Jordan Vassel – Coconut Creek, FL
    Ka’Ron ‘PAPI’ Young – W Palm Beach, FL
    Corbin Alexander – Mount Juliet, TN

    Darius Cooper - Memphis, TN

  • Panther7s Red - U18 Boys

    Coach: Nick Whitrow, Lake Wylie, SC

    Asst Coach: JG van Graan, Clayton, SC
    Asst Coach: Pat Cunningham, Clayton, SC

    William Rimes - Belle Glade, FL
    Lucas Cavalieri - Key Biscayne, FL
    Elijah Smith - Ash, NC
    Timothy Pierson - Memphis, TN
    Tyler Webb – Boca Raton, FL
    Liam Piggins – Englewood, FL
    Wesley Piggins – Englewood, FL
    Riordan Sweet – Naples, FL
    Braulio Garcia – Weston, FL
    Cullen Cunningham – Clayton, NC
    Cal Jarbo – Naples, FL
    Tyson Riggins – Benson, NC

  • PRA White - U18 Boys

    Coaches: Mike Haverstick, Lebanon, TN and Daniel Carter, Jasper, TN

    Stone Wilkinson - Brentwood, TN
    Tucker Milliken - Bethpage, TN
    Oliver Carter - Jasper, TN
    Jackson Meyers - Brentwood, TN
    Ethan Haverstick - Lebanon, TN
    Erron Hubbard - South Haven, MS
    Roman Navarro - West Palm Beach, FL
    Elijah Baststa - Boca Raton, FL
    Toby Norton - West Palm Beach, FL
    Silas Leauma - Willow Spring, NC
    Judah Johnson - Defiance, MO
    Shaun Lillard - Nashville, TN

  • PRA Red - U18 Boys

    Coaches: John Watson, St. Louis, MO and Tom Wilson, Atlanta, GA

    John Lake - St. Louis, MO
    David Visser - Mount Pleasant, SC
    Greydon Bleau - Hendersonville, TN
    Ian Hunt - Memphis, TN
    Cameron Wilson - Raleigh, NC
    Jack Puchalski - Boca Raton, FL
    Tyler Diggs - Hendersonville, TN
    Hayden Johnson - Canton, GA
    Evan Cram - Atlanta, GA
    Stephen Willingham - Mount Pleasant, SC
    Alexander Richardson - Defiance, MO
    Jack Rice – Raliegh, NC 

  • PRA Gold - U18 Boys

    Coach: Tyree Reed, Charlotte, NC
    Asst Coach: Nick Orefice, Nolensville, TN

    Mitch Roberts - Bretwood, TN
    Luke Davis - Loxahatchee, FL
    John Arrigo - Willington, FL
    Bailey Black - Nolensville, TN
    Nick Orefice - Nolensville, TN
    Peyton Hayes - Mount Pleasant, SC
    Ares Cartier - Boca Raton, FL
    Dakota Almazan - Atlanta, GA
    James Roberts, II - Raleigh, NC
    Ash Cunningham - Clayton, NC
    Jeremiah Curry, Clayton, NC
    Cody Brent – Memphis, TN
    Cody Beam – Memphis, TN

  • PRA Green - U18 Boys

    Coach:  Jody Hensley, Murfreesboro, TN
    Asst Coach: Justice Reeder, Atlanta, GA

    Maximus Orefice – Brentwood, TN
    Gibbs Kell – Little Rock, AR
    Lachlan Duffield - Willow Springs, MO
    Eli Riley – Gallatin, TN
    Keyon Tuckson – Upper Marlboro, MD
    Marshall Wiseman – Wilmington, NC
    Liam Taylor – Goodlettsville, TN
    Anthony Colella – Mount Pleasant, NC
    Duncan Hornsby – Germantown, TN
    Bryce Hogan – Mount Pleasant, SC
    Ivan Graves-Howard – Knightdale, NC
    Brandon Anderson – Memphis, TN
    Charlie Taylor, Easley, SC

  • Panther7s White - U14 Boys

    Coach: Tom Brennan, Hendersonville, TN
    Asst Coach: Anton Forbes-Roberts, Atl, GA

    Jameson Dixon - Hendersonville, TN
    Dylan Forbes Roberts - Atlanta, GA
    Landon Lockhart-Keener - Decatur, GA
    Cameron Lenhart - Atlanta, GA
    Gavin Trussell - Franklin, TN
    Jonah Kaler - Kansas City, MO
    Jake Roberts - Brentwood, TN
    Paul Shewalter - Raleigh, NC
    Sam Wiseman, - Raleigh, NC
    Parker Summers - Clemson, SC
    Noah Kelley - Byron, GA
    Nathaniel Creigh – Woodstock, GA

  • Panther7s Red - U14 Boys

    Coach: Andrew Mack - Wellington, FL
    Asst Coach - Anthony Ballinger, Delray Bch, FL

    Garrett Rimes - Belle Glade, FL
    Liam Ishizaki - Royal Palm Beach, FL
    Luke Ballinger - Delray Beach, FL
    Ayden Passley - Jupiter, FL
    Cooper Patterson - Boynton Beach, FL
    Jonathan Mack - Wellington, FL
    Jake List - Wellington, FL
    Gabriel Garcia - Weston, FL
    William Wright - Atlanta GA
    Maddox Tinker - Roswell, GA
    Hank Vernon - Memphis, TN
    Luke Vernon - Memphis, TN

  • Panther7s Gold - U14 Boys

    Coach: Mike Orefice, Brentwood, TN
    Asst Coach - Stephen Thompson, Roswell, GA

    Joseph Sarkees - Clemson, NC
    Daron Pigram - Roswell, GA
    Elijah Baumann - Brentwood, TN
    Jack Merriman  - South Greenville, SC
    Jake Orefice - Brentwood, TN
    Toby Giles-Knopp - Roswell, GA
    Justin Albouy - Chapel Hill, NC
    Harry Thompson - Roswell, GA
    Bishop Reilly - Franklin, TN
    Santana Rivera - Roswell, GA
    Nile Smith - Roswell, GA
    Oliver Creigh - Woodstock, GA

  • Panther7s Blue - U18 Girls

    Coach: Dave Gozlan, Charlotte, NC
    Asst Coach: Chris Binkley, Columbia, TN

    Sarah Barsoum – Delray Beach, FL
    Cecilia Calhoun – Chapel Hill, NC
    Ty Curry – Clayton, NC
    Stephanie Esmonde – Nolensville, TN
    Haven Hawkins – Columbia, TN
    Adrianna Langley – Columbia, TN
    Kathryn Murrell – Reidsville, NC
    Cecilia Ollis – Mt. Pleasant, SC
    Salome Schmitt – Greer, SC
    Sydney Swardz – Southern Pines, NC
    Kaylen Thomas – Brentwood, TN
    Kelsey Thomas – Brentwood, TN

  • Panther7s Red - U18 Girls

    Coach: Toby Dickens, Raleigh, NC
    Asst Coach: Trevor Caterson, Hillsborough, NC

    Azhinaye Barner – Columbia, TN
    Akilah Cathey – Memphis, TN
    Faith Chen – Carmichael, CA
    Autumn Coles – Chapel Hill, NC
    Ailish Coughlin – Bellair, FL
    Tyler Dickens – Raleigh, NC
    Gwendolyn Dickerson – Greenville, SC
    Sophia Gaddis – Nolensville, TN
    Aamiya Jordan – Madison, GA
    Rachel Martelle – Brentwood, TN
    Mia Muth – Vero Beach, FL

  • Panther7s Blue - U16 Girls

    Coach: Mark Freeman, Delray Beach, FL
    Asst Coach: Sean Keasler, Wellington, FL

    Isabel Acklen – Roswell. GA

    Kelyn Branchflower – Brentwood, TN

    Dominique Charlton – Morgan City, GA

    Angel Davis – Clayton, NC

    Genie Dickens – Raleigh, NC

    Jera Doyle – Clayton, NC

    Grace Freeman – Delray Beach, FL

    Alesia Harris – Columbia, TN

    Saraia McGee – Nolensville, TN

    Courtney Taylor – Greer, SC

    Zaria Watson – St. Louis, MO

  • Panther7s Red - U16 Girls

    Coach: Ted Calhoun, Chapel Hill, NC
    Asst Coach: Phil Rosenbrook, Athens, TN

    Lara Calhoun – Chapel Hill, NC
    Emmye Harris – Atlanta, GA
    Alissa Huey – Columbia, TN
    Priscilla Maalouf – Charleston, SC
    SaTya Miller – Columbia, TN
    Hannah Mitchell – Raleigh, NC
    Luzann Snyders – Woodstock, GA
    Reagan Van Graan – Benson, NC
    Lourdes Wingord – Durham, NC
    Sara Zavieh – Roswell, GA

©2020 by Panther Rugby Academy. Proudly created with Wix.com